Pokojíček nebo koutek pro miminko a batole – inspirace a pár rad jak na to

Chcete praktický, veselý ale přitom nepřeplácaný pokojíček či koutek pro Vaše miminko? Mám pro Vás pár rad jak na to.

Při výběru a umístění nábytku myslete na praktičnost

Skříň s oblečením na druhém konci dlouhé místnosti než přebalovák opravdu není ideální. Mně se velmi osvědčilo mít přebalovací pult, postýlku a skříňku s oblečením hned vedle sebe. Když totiž přebalujete, je dobré mít po ruce nejen plenky a kosmetiku, ale i náhradní oblečení.  I když si oblečení připravíte, zákon schválnosti se postará o to, že budete potřebovat něco co připravené mít nebudete a musíte si to donést. Dítě však nesmíte nechat na přebalovacím pultu aniž byste na něj dosáhly. Nábytek na tomto obrázku je z Ikea. Hvězdy najdete v naší nabídce.

Miminko ještě pořádně nevidí, proto nejlépe vnímá veliký kontrast, zejména kontrast bílé a černé.

Neznamená to však, že by pokojík měl být černobílý. Barvy ano, ale s citem. Zejména v postýlce a kolem ní by měly převažovat tlumené barvy, max jedna výraznější, žádní barevní plyšáci, příliš barevný mantinel a k tomu ještě kolotoč nad postýlkou. To samé platí i o zdech v blízkosti postýlky.

Proč tomu tak je? Dítě má v postýlce především spát a ne být rozptylováno velkým množstvním podnětů. Kontrast patří zejména do míst, kde si dítě tráví svůj čas když nespí. Ani tam by se to ale nemělo přehánět. Právě proto jsem na obrázku výše zvolila nad postýlku uklidňující zelenou v kombinaci se zvířátky v tlumené šedé a béžové.  Naopak na zem, kde bude dítě v batolecím věku trávit nejvíce času mohou být výraznější barvy zvířátek.

Často maminky dávají hračku či něco jiného na upoutání pozornosti na stěnu za přebalovací pult. Uvědomili jste si jakým způsobem na přebalovacím pultu s miminkem budete pracovat? Ono tu krásnou věc na stěně za sebou podstatě neuvidí. V naprosté většině případů bude na přebalováku na zádech a koukat na vás nebo na stranu. V případě obrázku výše uvidí kočičku na straně vedle přebalováku. Více o tom proč je nyní tak populární černá v souvislosti s miminky se dočtete v našem článku o černobílých stimulačních obrázcích.

Až budete plánovat výmalbu a nábytek pro batole, sedněte si na zem.
Samolepky zvířata na farmě s nábytkem Ikea Stuva.

Ano, jen tak si totiž uděláte představu kam dítě uvidí. Je tedy nesmysl sotva stojícímu batoleti dávat poličky  a malé obrázky do míst, kam sotva dostane maminka nebo těsně nad skříňku. Dítě je stejně pořádně neuvidí. Ovečku a pejska na obrázku výše uvidí dobře, a to pouze ze stoje, minimálně rok až rok a půl staré dítě.

Šuplíky jsou zde jako příklad ne úplně vhodného řešení. Do horního batole neuvidí. Místo toho otevřeného by byla lepší volná police. V bedně na které je koník mohou být schované například kostky velké stavebnice. Do horní skříňky můžete schovávat hračky, se kterými si aktuálně dítě nehraje a čas od času je vyměnit za ty, které má dítě aktuálně k dispozici.

Na rozdíl od postýlky, část, kde si dítě bude hrát může být barevnější a hlavně kontrastnější. Mějte na paměti, že spoustu barev hracímu koutku dodají i samotné hračky. Pro batolata jsou nejlepší veliké obrázky umístěné přímo u země a skříňky či poličky do kterých se dostane a může v nich kramařit. Zvolte kombinaci uzavřených skříněk a polic. Zamezíte tak roztahání všech hraček a dítě se tak lépe bude soustředit na hru s konkrétní hračkou.

Inspirace pokojíčků a koutků pro miminka a batolata od našich zákazníků

Povedený batolecí pokojík, na kterém je vidět, jak dokáží šedo mentolovo bílý pokojík oživit hračky. Více o něm v našem starším článku. Od nás veškeré samolepky.

Toto je část pokojíku, který je připraven pro novorozence. Zatím tedy není třeba výrazných pestrých barev zejména v postýlce. Brzy v něm přibude menší regál na hračky, které pokojík oživí. Od nás hvězdy a řasy.

Dětský pokoj křídová tabule

Návrh pokojíku od Interiery Jeanne Marie. Kuchyňku využije batole až později. Nicméně tabule na křídy je zde krásně vyřešená a může ji využít už i batole, které se začne pomalu seznamovat s pastelkami a křídami. Akorát bych možná tabuli orámovala a křídy pouze pod dohledem. existují i bezprašné, takže se nemusíte bát nepořádku.   Od nás v tomto pokojíku domečky z křídové tabulové folie vyrobené na míru.

Dětský pokoj pro batole s trojúhelníky

Tohle je pokojík od Michaely Březinové. Je to moderní pokojík s nábytkem Ikea určený pro batole, který nehýří všemi barvami. Dítě ak bude mít šanci se soustředit na konkrétní činnost a nebude rozptylováno množstvím dalších podnětů. Akorát bych možná dala jednobarevný koberec. Trojůhelníčky u nás můžete koupit tady.Dětský pokoj pro batole - hory

Hory, aktuálně velmi populární motiv do dětský pokojů, nicméně já mám raději ty naše, české oblé :-). Opět dílo Michaely Březinové.

Návrh Dětského  batolecího pokojíku od Terezie Pitelové. Moc se mi líbí uspořádání. Praktický pro děti je i použitý regál s boxy Trofast z Ikea. Od nás čáp  a vláček.

Tento Koutek pro miminko působí útulně a teple. Dělá to šikmé umístění skříně vůči zdi a též výmalba a koberec.  Na zelené stěně krásně vynikne pěkný bílý nábytek. Jméno s hvězdami najdete v naší nabídce.

Velmi oblíbené jsou koutky s baldchýnem nebo tepee. Pokud Vás zaujal růžový pokojík výše, můžete do něj nahlédnout jednom z našich článků.  Jedná se především o herničku pro holčičku v batolecím věku.

V pokojíku se rozhodně bude hodit i křeslo pro maminku

Umístění křesla v rohu je ideální a krásně to zjemní ostré rohy místnosti. Zde je navíc krásný teplý odstín podlahy, která spolu se starorůžovou a tyrkysovou působí velmi útulně.

Toto je  poměrně velkorysý koutek pro miminko v ložnici. Šedá v kombinaci s podlahou v dekoru dřeva mu sluší.  Postýlka Klups.

Zde je dobře řešené rozmístění nábytku, v tomto případě Ikea. Příště bych možná volila méně kontrastní puntíky.

Velmi hezký nápad s výmalbou ve tvaru domečku (zdroj Pinterest)

Naše zvířátka sice nebučí, nemečí, nebečí a přesto určitě udělají dětem radost.

Ty menší se podle nich mohou zvířátka naučit poznávat.  Zvířátka můžeme vyrobit v jakékoli barvě z naší nabídky. Prasátko tak nemusí být nutně růžové, ovečka béžová a koník bílý, hnědý či černý. Můžete vybírat z velkého množství barev. Pokud Vám nevyhovuje rozměr i to je řešitelné. V nabídce najdete i další zvířátka. Například ze ZOO, nebo ta droboučká stvoření která můžete vidět v trávě.

Zvířátka by neměla chybět v žádném dětském pokoji.  Celá řada bude nejen postupně doplňována o další zvířátka, ale bude i kombinovatelná s prvky krajiny jako je louka, stromy, domečky které se postupně objeví v nabídce.

2 thoughts on “Pokojíček nebo koutek pro miminko a batole – inspirace a pár rad jak na to”

  1. Dobrý den,,, hledám odpověď na otázku- Jak často přemisťovat a stěhovat v pokojíčku dítěte- ve dvou letech. Jak bude dítě reagovat na neustálé změny ….a jaký vliv změny na něj mají . Návrhy pokojíčků máte překrásné .Děkuji

    1. Dobrý den, ü malých dětí je důležité aby věci měly své místo, proto není dobré příliš často nábytek v pokoji stěhovat. Miminkovský pokojík budete předělávat ve chvíli, kdy dítě vyroste z malé postýlky a bude spát samo v pokojíku. Ve stejném stavu může mít dítě pokojík tak do šesti let, kdy bude potřeba jej uzpůsobit školákovi. Nejspíš se ale v předškolním období hře „škatulata škatulata hýbejte se“ neobejdete, protože jak budou přibývat hračky bude třeba nejspíše dokoupit a umístit nějaký další nábytek .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..