Pokojíček nebo koutek pro miminko a batole – inspirace a pár rad jak na to

Chcete praktický, veselý ale přitom nepřeplácaný pokojíček či koutek pro Vaše miminko? Mám pro Vás pár rad jak na to.

Při výběru a umístění nábytku do pokojíčku pro miminko myslete na praktičnost

Když už jste otevřeli tenhle článek, tak jistě nepatříte mezi rodiče, kde miminko bude s nimi spát v jejich posteli, přebalovat se bude kdekoli po bytě, oblečení a další věci budou uložené ve společné šatně. Budete tedy potřebovat nábytek.

Pokojíček pro miminko v zemitých barvách s dekoracemi na téma les.

Při výběru nábytku pro miminko je třeba si uvědomit pár základních věcí:

Nabídka našeho eshopu

dětské dekorace na téma les

Zobrazit podrobnosti

  • Budu zařizovat koutek v ložnici nebo rovnou celý pokojík?
  • Kolik budu potřebovat úložného prostoru na začátku a později.
  • Chci nábytek, který dítěti vydrží až do školních let nebo vyloženě miminkovský a za chvíli kupovat jiný?

Já jsem si ze začátku vystačila s jednou větší komodu, na které byl přebalovák a postýlkou.

Koutek pro miminko v šedé v kombinaci se dřevem. Piktográmky oblečení najdete tu

Nabídka našeho eshopu

Dřevěná jména na zeď

Zobrazit podrobnosti

Takto to vydrželo poměrně dlouho. Až cca v roce syna jsme pořídili první úložné skříňky, které má do dnes. Je mu 12 let. Vybrali jsme sestavu Stuva z Ikey, která se dá velmi dobře rozšiřovat a kombinovat. Nyní Ikea nabízí jinou, stejně variabilní. Jak se měnily potřeby syna, postupně jsme dokupovali, přestavovali nebo odebírali jednotlivé kusy sestavy.

Velmi se mi osvědčilo skládání oblečení podle Marie Kondo. Tedy ne do komínků, ale pěkně za sebe do šuplíků. Proto jsme nevolili na oblečení klasickou skříň, ale syn využívá stále šuplíky v komodě Ikea Stuva. V jedné části má syn pak tyč na ramínka. I 160cm vysokému habánovi se do Stuvy vejde pověšená bunda.

Ani klasický stůl jsme zatím neměli potřebu kupovat. Vše řeší šuplíkové komody Stuva a deska. Když odrostl z malého stolečku, který měl v obýváku, dostal stůl v podobě desky navrtané na lištách mezi dvěma komodami. Desku jsme postupně zvedali, jak rostl. Aktuálně ji má položenou na komodách.

Vraťme se ale k miminku.

Medvídková kolekce. Najdete tu

Věřte, že za umístění komody či skříně s oblečením na druhém konci místnosti, než přebalovák, se budete proklínat a velmi rychle to změníte. Mně se velmi osvědčilo mít přebalovací pult, postýlku a komodu s oblečením hned vedle sebe. Když totiž přebalujete, je dobré mít po ruce nejen plenky a kosmetiku, ale i náhradní oblečení.  I když si oblečení připravíte, zákon schválnosti se postará o to, že budete potřebovat něco, co připravené mít nebudete a musíte si to donést. Dítě však nesmíte nechat na přebalovacím pultu aniž byste na něj dosáhly.

Miminko ještě pořádně nevidí, proto nejlépe vnímá veliký kontrast, zejména kontrast bílé a černé.

Samolepky z lesní kolekce Pieris design

Neznamená to však, že by pokojík měl být černobílý. Barvy ano, ale s citem.

Zejména v postýlce a kolem ní by měly převažovat tlumené barvy, max jedna výraznější, žádní barevní plyšáci, příliš barevný mantinel a k tomu ještě kolotoč nad postýlkou. To samé platí i o zdech v blízkosti postýlky. Když už samolepku tak větší. Ideálně nepoužívejte žádné výrazné drobné motivy samolepek. Proč tomu tak je? Dítě má v postýlce především spát a ne být rozptylováno velkým množstvím podnětů, které jsou pro něj rušivé. Vidí jen spoustu fleků.

Nabídka našeho eshopu

Černobílé kontrastní obrázky – les

Zobrazit podrobnosti

Maminky často dávají hračku, či něco jiného na upoutání pozornosti, na stěnu za přebalovací pult. Uvědomili jste si jakým způsobem na přebalovacím pultu s miminkem budete pracovat? Ono tu krásnou věc na stěně za sebou podstatě neuvidí, takže to je dekorace spíše pro Vás. V naprosté většině případů bude na přebalováku na zádech a koukat na vás nebo na stranu. Více o tom proč je nyní tak populární černá v souvislosti s miminky se dočtete v našem článku o černobílých stimulačních obrázcích.

Na rozdíl od postýlky, část, kde si dítě bude hrát může být barevnější.

Pokoj pro batole – kluka s nábytkem Ikea a našimi samolepkami z autíčkové kolekce. návrh Lucie Košatová – Interier-od-luci

Nabídka našeho eshopu

Dětské dekorace na téma auta

Zobrazit podrobnosti

Mějte na paměti, že spoustu barev hracímu koutku dodají i samotné hračky. Pro batolata jsou nejlepší veliké obrázky umístěné přímo u země a skříňky či poličky do kterých se dostane a může v nich kramařit. Zvolte kombinaci uzavřených skříněk a polic. Dítě se tak lépe bude soustředit na hru s konkrétní hračkou.

Dětský pokoj pro batole
Ukázka pokojíku pro batole s kontrastními barvami samolepek. Nábytek Ikea Stuva

Šuplíky jsou zde jako příklad NE úplně vhodného řešení prostoru na hračky. Do horního batole neuvidí. Místo něj by byla lepší volná police. V bedně, na které je veverka, mohou být schované například kostky velké stavebnice. Do horní skříňky můžete schovávat hračky, se kterými si aktuálně dítě nehraje a čas od času je vyměnit za ty, které má dítě aktuálně k dispozici.

Až budete plánovat výmalbu a nábytek pro batole, sedněte si na zem.

Dětský pokoj pro holčičku s pohádkovými postavami. Návrh interiéru Lucie Košatová – Interier od Luci.

Ano, jen tak si totiž uděláte představu kam dítě uvidí. Zjistíte, že je nesmysl sotva stojícímu batoleti dávat poličky  a malé obrázky do míst, kam sotva dostane maminka nebo těsně nad skříňku. Dítě je stejně pořádně neuvidí.

V uklizeném pokoji se dítě bude cítit lépe

Více k tomuto pokojíku tu Návrh interiéru Lucie Košatová – Interier od Luci.

Ano jistě, malé děti rády kramaří. Nicméně většina z nich po chvíli, kdy sedí na zemi, která přes hromadu hraček není ani vidět, začne vřeštět, protože neví, co má dělat. Už u batolat je výhodné je učit, že věci mají své místo a to dodržovat. Dítě si tak velmi snadno zvykne na to, kde co má a bude snazší ho naučit si to uklidit , když si přestane s vytaženou věcí hrát.

Nabídka našeho eshopu

Dřevěné štítky na boxy či šuplíky

Zobrazit podrobnosti

Když pominu minimalizaci věcí, které v pokoji dítě má, mohou velmi pomoci různé značky – piktogramy, které umístíte na boxy, skříňky či šuplíky.  Už neuslyšíte z pokojíčku „Mamíííí, kde mám to tričko a medvídka?“ nebo z telefonu, když hlídá partner či někdo jiný: „Ahoj, hele, kde má malá mikinu, panenku?“ Vše bez problémů najdou.

Dítě bude samostatnější a spokojenější, protože si poradí samo. Naše piktogramy graficky ladí s ostatními produkty jako jsou samolepky, plakáty, polštářky či dřevěné dekorace. Dětský pokoj tedy můžete sladit do jednoho designu. 

I vy sama jistě uvítáte , když budete mít lepší přehled kde co je. Označte si komodu a boxíky s věcmi pro miminko.

Inspirace pokojíčků a koutků pro miminka a batolata od našich zákazníků

Pokojík pro malého Sebastiánka z dílny Lucie Košatové. Více o něm tu.

Netypický pokojík pro batole a školkové dítě. Nábytek Ikea tam sotva poznáte 🙂 Celý pokojík je koncipovaný tak, že s dítětem poroste. Například až bude potřeba zvýšit stůl, stačí přidat bočnice a desku rozdělit. Návrh pochází z dílny Dity Burianové. Více o něm tu.

Pokojík pro batole, který vydrží v tomto stavu klidně až do předškolního věku. Od nás balóny a piktogramy na boxech, které dítěti pomohou vyznat se kde co má a uklidit si to.

Ukázka trošku jiného nábytku než klasicky Ikea.

Pokojík pro malého klučinu, který miluje auta. Návrh interiéru Dita Burianová.

Povedený batolecí pokojík, na kterém je vidět, jak dokáží šedo mentolovo bílý pokojík oživit hračky. Více o něm v našem starším článku. Od nás veškeré samolepky.

Toto je část pokojíku, který je připraven pro novorozence. Zatím tedy není třeba výrazných pestrých barev zejména v postýlce. Brzy v pokojíku přibude menší regál na hračky, které pokojík oživí. Od nás hvězdy a řasy.

Dětský pokoj pro batole s trojúhelníky

Tohle je pokojík od Michaely Březinové. Je to moderní pokojík s nábytkem Ikea určený pro batole, který nehýří všemi barvami. Dítě ak bude mít šanci se soustředit na konkrétní činnost a nebude rozptylováno množstvím dalších podnětů. Akorát bych možná dala jednobarevný koberec. Trojůhelníčky u nás můžete koupit tady.

V Česku navržené i vyrobené dětské samolepky a další dekorace Pieris design

Snad každá maminka chce aby byl prostor pro její dítě nejen praktický pro oba, ale také bezpečný a hezký. Naše samolepky jsou vyrobené z testovaného německého materiálu. Nemusíte se tedy bát nebezpečných látek. Všechny motivy jsem si sami navrhujeme. Produkty vyrábíme v naší dílně v Krkonoších.

2 thoughts on “Pokojíček nebo koutek pro miminko a batole – inspirace a pár rad jak na to”

  1. Dobrý den,,, hledám odpověď na otázku- Jak často přemisťovat a stěhovat v pokojíčku dítěte- ve dvou letech. Jak bude dítě reagovat na neustálé změny ….a jaký vliv změny na něj mají . Návrhy pokojíčků máte překrásné .Děkuji

    1. Dobrý den, ü malých dětí je důležité aby věci měly své místo, proto není dobré příliš často nábytek v pokoji stěhovat. Miminkovský pokojík budete předělávat ve chvíli, kdy dítě vyroste z malé postýlky a bude spát samo v pokojíku. Ve stejném stavu může mít dítě pokojík tak do šesti let, kdy bude potřeba jej uzpůsobit školákovi. Nejspíš se ale v předškolním období hře „škatulata škatulata hýbejte se“ neobejdete, protože jak budou přibývat hračky bude třeba nejspíše dokoupit a umístit nějaký další nábytek .

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..