Jak souvisí teepee a skandinávský styl bydlení?

Pokud trošku sledujete dění kolem bytového designu, určitě Vám neuniklo, že v bytech domech zařízených v moderním skandinávském stylu se často, nejen v dětském pokoji, objevuje týpí. Kde se vzalo teepee ( i takto lze toto slovo psát) tak typické pro indiány právě zde ve Skandinávii?

Nejen indiáni stavěli kuželovité stany

Tento typ stanů rádi stavěli i Sámové, u nás známí spíše pod názvem Laponci. Dodnes žijící původní domorodí obyvatelé části Skandinávie. V Laponsku se tomuto stanu ale říká Lavvu (severosámsky v ostatních sámských nářečích se název liší).  Lavvu je dodnes symbolem Sámské kultury. Dokladem toho je i architektonické řešení budovy norského sámského parlamentu. Původní Sámové se podobají Indiánům nejen tímto obydlím, ale i kočovným způsobem života, který vedli, když putovali za stády sobů.

Má Vaše Lavvu zadní východ?

Ve Skandinávii žijí medvědi a právě na ně Sámové při stavbě těchto stanů mysleli, když je opatřili „zadními vrátky“ právě těmi mohli prchnout před nezvaným hostem.

Lavvu nebo Goathi

Goathi je druhý typ kuželovitého stanu použivaný ve Skandinávii. Narozdíl od Lavvu má středovou tyč a je nahoře zaoblené.

V předu Goahti vzadu Lavvu. fotografie pochází z Library of Congress Prints and Photographs Division Washington, D.C. 20540 USA

Takže pokud se bavíme o skandinávkém kuželovitém stanu, bavíme se spíše o lavvu ne o teepee nebo týpí, chcete-li :-), či Vigvamu. Pokud toužíte vědět více, mkněte na wiki.

A protože naše dětská kolekce samolepek je inspirována ve Skandinávii, samolepka teepee, tedy spíše lavvu nesmí chybět ani u nás :-). Stačí kliknout na obrázek :-).  Chcete jiné skandinávské dětské samolepky na zeď? Mrkněte do celé naší kategorie plné těchto dětských nálepek.

Dětský pokoj nordic styl s teepee – lovvu

Tahle fotka pochází z dílny paní Svatošové, která umí krásné 3d návrhy nejen dětských pokojíků. Celý tento pokojík si ukážeme někdy příště :-).

3 thoughts on “Jak souvisí teepee a skandinávský styl bydlení?”

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..