Letos si ohnivých radovánek v kruhu přátel a sousedů z měst a obcí neužijeme. Tak alespoň dětem povězte, proč se vlastně pálí čarodějnice a dopřejte trošku čarodějnických úkolů tvoření a radovánek.
Proč se vlastně slaví čarodějnice?
Sedněte si s dětmi a:
- Popovídejte si o tom kdo jsou vlastně čarodějnice? Jak si je představujete.
- Zavzpomínejte na pohádky s čarodějnicemi.
- Proberte pojem dobra a zla – bylinkářky, lečitelky.
- Kdo jsou pomocníci čarodějnice?
- Co byste vykouzlili, kdybyste uměli čarovat?
Řekněte jim, že lidé věřili v čarodějnice, o Keltech a Beltainu, Filipojakubské noci. Proč vlastně dnes slavíme čarodějnice a jak se slavili dříve. V tomhle článku jsem dala dohromady pár základních informací, které můžete využít.
Beltain
Dnešní svátek pálení čarodějnic pochází nejspíše z keltského Beltainu. Beltain je keltský název pro jasný, zářivý oheň. Ten byl pro kelty posvátný. V předvečer Beltainu Keltové zhasínali všechny ohně. Věřili, že s posledním plamenem odejde vše špatné. O Filipojakubské noci pak zapalovali nové. Keltové se velmi rádi bavili skákáním přes ohně a věřili v jeho očistnou sílu. Bylo to pro ně také období, kdy po zimě začali vyhánět dobytek ven na pastvu. Keltové věřili, že tuto noc došlo ke spojení Boha Belenuse s Bohyní Rhiannon. Na nový rok se jim narodil syn. Beltain je tedy i oslavou lásky a nového života.
Filipojakubská noc
Název Filipojakubská noc vznikl proto, protože dříve to byla noc, která předcházela svátku Filipa a Jakuba. Dnes tento den slavíme 1. máj. Lidé dříve věřili, že právě v předvečer prvního máje tedy 30. dubna mají největší moc zlé síly. Na kopce se slétaly čarodějnice a škodili lidem. Lidé chránili sebe a svá obydlí například poléváním svěcenou vodou, zapichováním trní před vrata a podobně. Nejsilnější však byla víra, že zlé síly zažene hlavně dým z ohně. Ten se zapaloval na kopci nad obcí. V ohni lidé zapalovali košťata a házeli je nad hlavy. V okolních zemích se můžete setkat s označením Valpuržina noc.
Pálení čarodějnic
Nejběžnější označení u nás. Dnes už tradiční pálení hadrových figurín čarodějnic má kořeny v dobách, kdy se na ohních upalovali lidé jako objeti bohům. Pro upáleného to byla pocta. Později se jednalo o trest pro mnohdy nevinné ženy, které byly považovány za čarodějnice. Síla ohně byla chápána jako očistná síla od zla.
Pálení čarodějnic dnes
Dnešní oslavy jsou spíše maškarní zábavou, setkáváním přítel a sousedů. oslavou končící zimy – doby kdy je málo světla – doby temna .
Tak hurá do tvoření, malování a přemýšlení nad čarodějnými úkoly!
Na našem eshopu jich najdete hned několik zdarma. Případně můžete za pár kaček koupit celou sadu, která obsahuje další pracovní listy. Všechny DIY projekty, omalovánky a pracovní listy na téma čarodějnice najdete pohromadě tady.