Čarodějnice - diy, omalovánky, pracovní lsity

Čarodějnice – Diy, omalovánky a pracovní listy

Letos si ohnivých radovánek v kruhu přátel a sousedů z měst a obcí neužijeme. Tak alespoň dětem povězte, proč se vlastně pálí čarodějnice a dopřejte trošku čarodějnických úkolů tvoření a radovánek.

Proč se vlastně slaví čarodějnice?

Sedněte si s dětmi a povezte jim něco o tom, že lidé věřili v čarodějnice, o Keltech a Beltainu, Filipojakubské noci. Proč vlastně dnes slavíme čarodějnice a jak se slavili dříve.

Beltain

Dnešní svátek pálení čarodějnic pochází nejspíše s keltského Beltainu. Beltain je keltský název pro jasný, zářivý oheň. Ten byl pro kelty posvátný. V předvečer Beltainu Keltové zhasínali všechny ohně. Věřili, že s posledním plamenem odejde vše špatné. O Filipojakubské noci pak zapalovali nové. Keltové se velmi rádi bavili skákáním přes ohně.

Filipojakubská noc

Název Filipojakubská noc vznikl proto, protože dříve to byla noc, která předcházela svátku Filipa a Jakuba. Dnes tento den slavíme 1. máj. Lidé dříve věřili, že právě v předvečer prvního máje tedy 30. dubna mají největší moc zlé síly. Na kopce se slétaly čarodějnice a škodili lidem. Lidé chránili sebe a svá obydlí například poléváním svěcenou vodou, zapichováním trní před vrata a podobně. Nejsilnější však byla víra, že zlé síly zažene hlavně dým z ohně. Ten se zapaloval na kopci nad obcí. V ohni zapalovali košťata a házeli je nad hlavy.

Pálení čarodějnic

Dnes už tradiční pálení hadrových figurín čarodějnic. Má kořeny v dobách, kdy se na ohních upalovali lidé jako objeti bohům. Pro upáleného to byla pocta. Později se jednalo o trest pro mnohdy nevinné ženy. Síla ohně byla chápána jako očistná síla od zla.

Pálení čarodějnic dnes

Dnešní oslavy jsou spíše maškarní zábavou, setkáváním přítel a sousedů. oslavou končící zimy – doby kdy je málo světla – doby temna .

Tak hurá do tvoření, malování a přemýšlení nad čarodějnými úkoly!

Na našem eshopu jich zdarma najdete hned několik. Všechny DIY projekty, omalovánky a pracovní listy na téma čarodějnice najdete pohromadě tady.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..